Nie - ja

Czwartek, 8 marca

godz. 18.30 Białostocki Teatr Lalek, spektakl (15 zł/N, 10 zł/U)

 

Reżyseria: Iga Gańczarczyk

Muzyka: Aleksandra Gryka

Choreografia i wykonanie: Dominika Knapik

Projekcje: Marta Pajek

Premiera: 24 marca 2011 podczas 32 Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Spektakl zdobył główną nagrodę w Konkursie OFF PPA (Tukan OFF).

Czas trwania: 50 minut

 

 

Projekt jest inspirowany sztuką Samuela Becketta Nie ja, w której centralne miejsce zajmuje relacja kobiecego ciała i głosu. W tekście Becketta ciało kobiety zostało zredukowane do Ust, które wyrzucają z siebie nie mający początku ani końca potok słów: „całe ciało martwe tylko usta oszalały”. Opisane w Nie ja doświadczenie kobiecej niemoty stanowi dla nas punkt wyjścia do pytania o kobiecą tożsamość, którą można by nazwać za Rosi Braidotti „nomadycznym podmiotem”. U Becketta kobiece ciało odrętwiałe, sparaliżowane i rozczłonkowane zostało zderzone z obcym, dochodzącym z zewnątrz głosem, identyfikowanym jako szum w czaszce i brzęczenie w uszach, nie rozpoznanym jako własny. Doświadczenie Ust przypomina naukę mówienia, próbę rozpoznania własnego głosu, uchwycenia sensu, która bardzo szybko przeradza się w torturę. Sytuacja mówienia jest na wskroś fizjologiczna, przypomina wymioty: „nagle ten mus... by mówić... wtedy pędem do najbliższego ustępu... i tam wyrzucać z siebie... nieprzerwany potok... bez ładu i składu...samogłoski w większości zniekształcone... nie do zrozumienia”. Na styku cielesności i języka kobiecość poddawana jest nieustannym negocjacjom. Na scenie Dominika Knapik, aktorka i tancerka, zmierzy się nie tylko z własnym, ciałem i głosem, ale też z wykonywaną na żywo partyturą Aleksandry Gryki, młodej kompozytorki, łączącej muzykę akustyczną i elektroniczną z innymi mediami.

 

Nie ja Igi Gańczarczyk to monodram, w którym w oryginalny sposób potraktowano zasady rządzące spektaklem muzycznym. Oglądamy fragment rozgrzewki, aktorki i tancerki. Cielesna doskonałość aktorki konfrontowana jest z niemożnością porozumienia się z publiczności. Atutem tego spektaklu jest dobre, bardzo świadome aktorstwo Dominiki Knapik.”

(Tomasz Wysocki, „Gazeta Wyborcza Wrocław”)

 

 

not i/nie ja - trailer from marta pajek on Vimeo.

 

Dotychczasowe pokazy:

11 i 12 października 2011, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

16 października 2011 roku, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

25 listopada, Teatr Polski w Bydgoszczy

 

--------------------------------------

Dominika Knapik - Absolwentka PWST w Krakowie. Tancerka, aktorka oraz choreografka. W 2007 roku była stypendystką programu DanceWeb Europe oraz Art Stations Foundation (solo jak wam się podobam?” ). Rok później tańczyła w spektaklu Towarzystwa Gimnastycznego „nic”. W 2009 zagrała między innymi w Całopaleniu w reżyserii I. Gańczarczyk. Stypendystka ArtsLink 2009 (Dance New Amsterdam, NY). W 2010 roku wzięła udział w „Le Sacre” Teatru Dada von Bzdulow. W 2011 stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego wraz z Wojciechem Klimczykiem stworzyła spektakl „Moskwa” . W 2011 wyreżyserowała spektakl „Testament Optymisty” w krakowski teatrze Łaźnia Nowa, w którym także wystąpiła i była autorką choreografii, a także wystąpiła w spektaklu „Sisters” w reżyserii Wojciecha Klimczyka.

Jest także członkiem [MINUS 20] collective, który zadebiutował spektaklem “The Fork” w 2010 roku. Współzałożycielka Stowarzyszenia Humanistycznych Inicjatyw Twórczych SZTRUKS.

Regularnie współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce jako choreograf ( m.in. współpraca z Radkiem Rychcikiem: „Versus”  i „Fragmenty dyskursu miłosnego”, „Babel” w reżyserii Mai Kleczewskiej, „W małym dworku” i “Opowieści zimowe” w reżyserii Igi Gańczarczyk, “Filozofia w buduarze” w reżyserii Bogdana Hussakowskiego, “Bullerbyn. O tym jak dzieci domowym sposobem zrobiły sobie las i co z niego wyrosło” w reżyserii Anny Smolar).